Skleralne i miniskleralne soczewki kontaktowe, różnią się od klasycznych soczewek sztywnych przede wszystkim rozmiarem. Charakteryzują się większa średnicą (16,OOmm — 25.00mm) soczewki te opierają się na twardówce. Między rogówką, a soczewką jest przestrzeń wypełniona solą fizjologiczną Natomiast nie ma dotyku soczewki do rogówki. Soczewki skleralne najczęściej wymienia się co 2 lata.

Okulary i miękkie soczewki nie zapewniają Ci pełnej ostrości widzenia?

Pomóc Ci mogą soczewki skleralne

Wskazania

Twarde soczewki kontaktowe są alternatywą dla szkieł okularowych oraz miękkich soczewek kontaktowych. Nowoczesna technologia obróbki powierzchni soczewki daje szeroki zakres korygowanych wad wzroku. Materiał z jakiego wykonana jest soczewka ma jeden z najwyższych współczynników przepuszczalności dla tlenu, co zapewnia dobry stopień dotlenienia rogówki w trakcie użytkowania soczewek.

Soczewki twarde są dobrym rozwiązaniem dla osób z wysoką krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. W przypadku wysokich wad korekcja miękkimi soczewkami kontaktowymi bądź szkłami okularowymi nie daje pełnej ostrości widzenia. Z korekcji twardymi soczewkami mogą korzystać również osoby po przeszczepach rogówki, z nieregularnym astygmatyzmem oraz ze stożkiem rogówki.

Zalecenia

  • w celu sprawdzenia funkcjonalności oraz bezpieczeństwa stosowania soczewek kontaktowych zaleca się przynajmniej raz na okres 6-12 miesięcy odbyć kontrolę u specjalisty
  • zgodnie z otrzymaną instrukcją soczewki należy bardzo starannie czyścić oraz odpowiednio przechowywać
  • nie należy stosować soczewek przez okres dłuższy niż jest to zalecane
  • nie należy zakładać soczewek które są uszkodzone

Diagnostyka

Badanie kwalifikujące do twardych soczewek obejmuje pomiar subiektywny i obiektywny wady wzroku, ocenę przedniego odcinka oka oraz topografię rogówki. Topografia rogówki jest ważnym etapem podczas kwalifikacji, ponieważ pozwala na stworzenie mapy rogówki na podstawie której określamy kształt i średnicę soczewki próbnej. Podczas badania kwalifikującego pacjent zakłada soczewkę próbną. Po około 40 minutach specjalista ocenia w lampie szczelinowej statyczne i dynamiczne położenie soczewki oraz obraz fluoresceinowy w celu sprawdzenia dopasowania soczewki w centrum jak i na peryferiach rogówki. Na podstawie soczewki próbnej oraz uzyskanych wyników pomiaru zamawiamy docelową soczewkę indywidualnie dla każdego pacjenta.

Stożek rogówki jest schorzeniem na skutek którego rogówka zmienia swój kształt. Zniekształcenie wyglądem przypomina stożek, stąd wywodzi się nazwa. Nieregularny kształt rogówki obniża ostrość widzenia, a korekcja okularowa bądź soczewkami miękkimi okazuje się bezużyteczna.

Rodzaje soczewek

  • sferyczne do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności (asferyczne, biasferyczne, 1-,2-,3-,4-krzywiznowe)
  • toryczne do korekcji wszystkich rodzajów astygmatyzmu ( bitoryczne, tylnotoryczne, przedniotoryczne, przedniopryzmatycznotoryczne)
  • do stożka rogówki (czterokrzywiznowe do korekcji stożka stopnia 1-2 oraz 3-4)

Korzyści

  • szeroki zakres korygowanych wad wzroku
  • Nie uszkadzają rogówki i ułatwiają gojenie np. ubytków nabłonka rogówki, które mogą powstać podczas noszenia soczewek opartych na rogówce.
  • możliwość zastosowania u osób z nieregularnym kształtem rogówki
  • nieograniczone pole widzenia
  • Znacząco zmniejszają światłowstręt
  • Bardzo dobrze sprawdzają się w stanach suchego oka – płyn wypełniający przestrzeń między rogówką, a soczewką stale nawilża oczy.
  • Zapewniają komfort noszenia w trudnych warunkach np. zapylenia
  • zastosowanie materiału o dużym stopniu przepuszczalności dla tlenu
  • wygoda

Pielęgnacja

Okres użytkowania soczewek twardych zależy m.in. od sposobu noszenia, stopnia mechanicznego eksploatowania oraz pielęgnacji. Z uwagi na to, iż mamy do czynienia z soczewkami których okres użytkowania powinien wynosić około 2 lat, należy przestrzegać zasad higieny rąk oraz soczewek. Stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji twardych (stabilnokształtnych) soczewek kontaktowych pozwala również na uzyskanie optymalnego komfortu ich noszenia. Staranność oraz systematyczność w pielęgnacji soczewek odgrywa decydującą rolę. Podczas każdej wizyty kontrolnej specjalista sprawdza czystość oraz stan ogólny soczewek.