Zauważyłeś, że Twoje dziecko słabiej widzi na jedno oko? Nie lekceważ tego!
Terapia widzenia jest najskuteczniejszą metodą walki z niedowidzeniem.
Wskazania
Terapia widzenia (Vision Therapy) zalecana jest szczególnie dzieciom z problemami wzrokowymi takimi jak: zez, niedowidzenie, problemami ruchowymi czy problemami w nauce, które często wynikają z nieprawidłowo działającego układu wzrokowego, który można wyćwiczyć.
Ćwiczenia wzrokowe są uzupełnieniem rehabilitacji przed i po operacji zeza. Terapia jest pomocna u osób, które przeszły udar, wylew lub uraz mózgu i muszą widzenia nauczyć się od nowa, ponieważ widzą podwójnie lub mają ograniczenia w polu widzenia.
Szczególnie u osób, które pracują w bliży, najczęściej przy komputerze, występują zaburzenia akomodacji objawiające się bólami głowy, zamazywaniem obrazu oraz ogólnym dyskomfortem w czasie pracy. W ich przypadku ćwiczenia wzrokowe pozwalają na zmniejszenie napięcia akomodacyjnego i wykluczenie towarzyszących objawów.
Z terapii widzenia może skorzystać każdy pacjent bez względu na wiek, u którego istnieje potrzeba usprawnienia funkcji układu wzrokowego.
Diagnostyka
Podczas doboru korekcji bierzemy pod uwagę: ruchy oczu, stopień widzenia obuocznego, aktualny stan konwergencji i zakresów adaptacyjnych dla całego układu wzrokowego. Jeżeli zdiagnozowane zostaną jakieś nieprawidłowości zalecane są ćwiczenia opracowywane indywidulanie dla każdego pacjenta, w zależności od jego potrzeb oraz możliwości. Mają one na celu poprawę jakości i ostrości widzenia, a co za tym idzie poprawę komfortu życia.
Terapię prowadzimy według zaleceń International Examination and Certification Board of COVD i jej byłego przewodniczącego Prof. Willis Clem Maplesa, który jest autorytetem w zakresie rozwoju widzenia oraz terapii wzrokowej.
Ćwiczenia w gabinecie uzupełniane są tymi wykonywanymi w domu. Po badaniu pacjenci (w przypadku dzieci rodzice) instruowani są, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia w ramach „pracy domowej”. Czas, jaki pacjent powinien poświęcić na terapię w domu jest różny, jednak zazwyczaj nie przekracza 20 min dziennie. Efekty pracy oceniane są na kontrolach co kilka tygodni. O powodzeniu terapii w dużym stopniu decyduje systematyczność.
W terapii widzenia wykorzystywane są m.in.: berneloskop, pryzmaty, sznurek Brocka oraz wektogramy.
Korzyści
- usprawnienie zaburzonych funkcji wzrokowych
- poprawa widzenia obuocznego
- zmniejszenie napięcia akomodacyjnego
- poprawa komfortu pracy w bliży
- poprawa ruchomości mięśni okoruchowych
- usprawnianie funkcjonalnego widzenia
- poprawa umiejętności czytania oraz rozumienie czytanego tekstu, zmniejszając tym niechęć do nauki
- poprawa samopoczucia i samooceny pacjentów z zezami jawnymi