Sen. Własne łóżko – najlepszy czas i miejsce na korekcję wzroku.
Soczewki ortokeratologiczne podczas snu kształtują rogówkę, aby w ciągu dnia widzenie było ostre. Metoda ta jest efektywna i w pełni bezpieczna.
Metoda ortokorekcji została zapoczątkowana w latach 60. przez lekarzy okulistów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki. W ciągu ostatnich 40 lat nieustannie udoskonalano materiał, z którego wykonane są soczewki, aby spełniał wysokie wymagania oczu pacjenta.
O metodzie
Metoda ortokorekcji przeznaczona jest dla krótkowidzów z wadą do -5.5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Szybkość korekcji jest uzależniona od wielkości wady oraz podatności tkanki rogówki na działanie ortosoczewek i jest indywidualna dla każdego pacjenta.
Po przespanej nocy w ortosoczewkach pacjent ma zapewnioną pełną ostrość widzenia na 16-18 godzin. Po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek, rogówka dłużej utrzymuje nadany przez soczewkę kształt, co pozwala stosować je rzadziej. Cały proces korekcji jest całkowicie odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Dobór soczewek
Od 10 lat zajmujemy się doborem soczewek ortokeratologicznych. Dzięki doświadczeniu jakie zdobyliśmy, możemy zaproponować naszym pacjentom szereg rozwiązań w zależności od potrzeb wzrokowych. Dobieramy soczewki zarówno u dzieci jak u osób dorosłych. Na podstawie wyników badań oraz po uwzględnieniu parametrów optycznych oka, każda soczewka jest indywidualnie dopasowana do rogówki pacjenta, aby zapewnić jak najlepszy komfort widzenia.
Precyzyjne dopasowanie soczewki zapewnia nam wysokiej klasy topograf rogówkowy ORBSCAN IIz, który wykonuje mapę całej powierzchni rogówki wraz z jej grubością. W dbałości o jak najlepszy komfort pacjenta oraz mając na uwadze stopień dotlenienia rogówki współpracujemy z wiodącymi producentami soczewek ortokorekcyjnych takimi jak Paragon CRT. Dodatkowo w Warszawie dobieramy soczewki firmy: Menicon Z oraz Hecht Contactlinsen GmbH.
Do prawidłowego dobrania ortosoczewek służą nam:
- Badanie refrakcji metodą subiektywną i obiektywną
- Badanie ostrości wzroku
- Topografia rogówki z uwzględnieniem pachymetrii
- Tonometria czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej
Na podstawie uzyskanych wyników i po uwzględnieniu indywidualnych parametrów oka dobieramy odpowiednią soczewkę. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zazwyczaj po 1-2 tygodniach.
Posiadamy zestaw 300 soczewek ortokeratologicznych o różnych kombinacjach krzywizn oraz mocy sferycznych i cylindrycznych. Pozwala nam to na szybki i precyzyjny dobór soczewek o podstawowych parametrach. Ostatecznego doboru soczewki dokonujemy po wykonaniu całego badania kwalifikującego i uwzględnieniu wszystkich parametrów rogówki, szczególnie jej rozmiaru oraz kształtu. Istnieje możliwość wykonania ortosoczewki do prawie każdego kształtu rogówki i indywidualnie dla każdego pacjenta.
Jeżeli przy prawidłowym użytkowaniu wyniki subiektywnego badania refrakcji nie są zadowalające, a zmiana parametrów soczewek na nowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów zwracamy koszty soczewek.
OrtoK - dzieciom
Ortokorekcja może bardzo pomóc krótkowzrocznym dzieciom. Stosuje się ją w celu poprawy ostrości wzroku i uwolnienia się od tradycyjnej korekcji w ciągu dnia.
Dodatkowym atutem metody jest to, że w wielu przypadkach spowalnia lub całkowicie zatrzymuje postęp wady. Ponieważ w okresie wzrostu i dojrzewania krótkowzroczność zwykle szybko postępuje, nie ma możliwości zastosowania procedur chirurgicznych.
Stosowanie OrtoK eliminuje wszelkie ograniczenia związane z noszeniem zwykłych szkieł korekcyjnych (można biegać, pływać, skakać itd.). Jest to bardzo ważne, szczególnie dla dzieci, gdyż to właśnie one prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a z uwagi na swój wiek z reguły nie rozumieją czym grozi złamanie zasad noszenia szkieł kontaktowych bądź okularów.
Pod czujnym okiem Rodzica dziecko zakłada i zdejmuje OrtoK oraz przestrzega zasad przechowywania i czasu noszenia soczewek ortokeratologicznych, co jest gwarancją sukcesu.
Zalety ortokorekcji
- Hamuje postęp krótkowzroczności
- Doskonałe widzenie przez cały dzień
- Możliwość zastosowania u dzieci
- Korekcja odbywa się podczas snu
- Minimalna inwazyjność
- Odwracalność zmian w rogówce
- W ciągu dnia oko jest „wolne”
Około 80 proc. dzieci w wieku szkolnym w Warszawie ma problemy ze wzrokiem – alarmują lekarze z klinicznego szpitala okulistycznego w Warszawie.
Wraz z soczewkami pacjenci otrzymują zestaw startowy ze środkami do ich pielęgnacji wystarczający na miesiąc. Dodatkowo we wszystkie produkty potrzebne do ortokorekcji pacjenci mogą się zaopatrzyć w oddziałach w Gdańsku i Warszawie gdzie prowadzimy sprzedaż.
Hamowanie progresji wady
Najważniejszą zaletą soczewek ortokeratologicznych jest spowolnienie lub zahamowanie postępującej krótkowzroczności. Krótkowzroczność jest wadą wzroku polegającą na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się daleko są zamazane, niewyraźne. Z perspektywy optyka w przypadku tej wady wzroku w centralnej części siatkówki obraz ogniskowany jest przed siatkówką, a nie na siatkówce, co w rezultacie prowadzi do nieostrego widzenia.
W okresie dojrzewania u większości dzieci obserwujemy intensywny wzrost, co prowadzi również do osiowego wydłużania się gałki ocznej. Często w tym okresie wada postępuje w szybkim tempie, ponieważ rosnąca osiowo gałka oczna przesuwa ogniskowanie obrazu w centrum jeszcze dalej od siatkówki, zwiększając wadę wzroku.
Zatem należałoby ograniczyć wzrost gałki ocznej aby spowolnić postępowanie krótkowzroczności. Uważa się, że istnieje silny związek między wzrostem długości osiowej gałki ocznej, a rozogniskowaniem nadwzrocznym na obwodzie siatkówki, co w rezultacie przyczynia się do rozwoju wad refrakcji. Najnowsze badania kładą coraz silniejszy nacisk na znaczenie długotrwałego nadwzrocznego rozogniskowania siatkówkowego wobec progresji krótkowzroczności.
Zauważono, że konwencjonalna korekcja okularowa prowadzi do zwiększenia rozogniskowania nadwzrocznego w części obwodowej siatkówki co daje dodatkowy bodziec gałce ocznej do osiowego wydłużania się i do zwiększania stopnia krótkowzroczności. W tym przypadku obraz ogniskowany jest na siatkówce jedynie w jej centrum, natomiast obwodowo obraz pozostaje za siatkówką, a widzenie w tej części przez okulary jest rozmyte.
Ogniskowanie obrazu w centrum i na obwodzie siatkówki przy użyciu tradycyjnych szkieł okularowych.
Ten nieostry obraz na obwodzie siatkówki daje impuls gałce ocznej do osiowego wzrostu. Korekcja zwykłymi szkłami okularowymi daje nam wyraźne widzenie ale nie przyczynia się do spowolnienia narastającej krótkowzroczności. Korekcja miękkimi soczewkami kontaktowymi nie przyczynia się do zwiększania rozogniskowania siatkówkowego jednocześnie go nie zmniejszając.
Dzięki opublikowanym badaniom ustalono podstawę mechanizmu na którym opiera się zasada działania soczewek ortokorekcjynych. Soczewka zmienia krzywiznę rogówki w taki sposób, że po jej zdjęciu obraz ogniskowany jest na siatkówce zarówno w jej centrum jak i na obwodzie.
Ogniskowanie obrazu w centrum i na obwodzie siatkówki przy użyciu soczewek ortokeratologicznych
Regularne stosowanie pozwala w dużym stopniu ograniczyć rozogniskowanie siatkówkowe na peryferyjnych częściach siatkówki i tym samym spowolnić narastanie krótkowzroczności.